AHMETLİ ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ İSTANBUL GEZİSİ DÜZENLEDİ…

18 Mart 2019 Pazartesi, 15:44

Ahmetli Çancılar İmam Hatip Ortaokulu ve Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri ile birlikte İstanbul’a gezi düzenledi. 70 kişiden oluşan gezi grubu, dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan İstanbul’daki tarihi ve turistik mekanları ziyaret etti.

15 Mart Cuma akşamı yola çıkan öğrenciler 17 Mart Pazar gece geri döndüler. Eyüp Sultan Cami’sinde kılınan sabah namazından sonra topluca kahvaltı yapan öğrenci ve öğretmenler, Haliç’in o ünlü panaromasının seyredilebildiği en iyi bölge Pierre Lotti tepesine Eyüp mezarlığı içinden yürüyerek çıktılar.

Osmanlı’dan günümüze kadar herkes bu uhrevi mekânda, Eba Eyyüb El-Ensari Hazretlerinin civarında ebediyete ulaşmak istediği için türbenin çevresinde muazzam bir mezarlık oluşmuştur. Öğrenciler bu arada Mareşal Fevzi Çakmak (asker), Ömer Nasuhi Bilmen (âlim), Ahmet Kabaklı (yazar), Gönenli Mehmet Efendi (İslam âlimi, Reisul kurra), Peyami Safa (yazar), İsmail Hakkı Uzunçarşılı (tarihçi yazar) ve Necip Fazıl Kısakürek’in kabri başında dua ettiler.

Mimar Sinan’ın ustalığı, kalfalık dönemi eseri olan Süleymaniye Cami ve Kanun Sultan Süleyman Türbesi ve Hürrem Sultan Türbesi gezildikten sonra Sultanahmet Cami, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gezildi. Muhteşem bir öğle yemeğinden sonra Gülhane Parkını gezen öğrenciler daha sonra Eminönü sahiline yürüyerek ulaştılar. Bu arada Mısır Çarşısı, Galata Köprüsü görme imkânı buldular ve alış-veriş yaptılar.

İkinci gün Eminönü sahilinde 70 öğrenci ve öğretmenler İstanbul boğazının eşsiz manzarası ile birlikte harika bir Boğaz Turu ‘na katıldılar. Okul öğretmenlerinden Durmuş Ali Etbaş’ın sesli rehberliği ile boğazın tüm incileri tek tek anlatıldı. Bezmialem Valide Sultan Cami’nde öğle namazı sonrası Dolmabahçe Sarayı gezen öğrenciler, Beşiktaş Vodafone Park, Taksim ve Galata Kulesini gezdiler. Akşam yemeğinden sonra yola çıkan gezi ekibi pazar gecesi Ahmetli’ye geri döndüler.

Öğretmen ve öğrencilerin gerçekleştirmiş olduğu İstanbul gezisinden sonra duydukları memnuniyetlerini dile getiren okul müdürü Cengiz GÜLTEKİN ise, “ Öğrencilerimizin burnu bile kanamadan İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını gezip gelmelerinden dolayı emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.” dedi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz