ALTIN TAHVİLİ VE ALTINA DAYALI KİRA SERTİFİKASI TALEP TOPLAMA SÜRECİ 16-20 NİSAN TARİHLERİ ARASINDA MANİSA’DA DEVAM EDİYOR

16 Nisan 2018 Pazartesi, 15:03

Manisa il ve ilçeleri için talep toplama tarihleri:

16-20 Nisan: Ziraat Bankası Manisa Şubesi (5 gün süre)

19-20 Nisan: Ziraat Bankası Alaşehir/Manisa Şubesi (2 gün süre)

Hazine Müsteşarlığınca 26 Mart 2018 tarihinden itibaren başlatılan Altın tahvili ve Altına dayalı kira sertifikası ihracı 20 Nisan’a kadar devam ediyor. 4 haftalık ihraç programı çerçevesinde 81 ilde, 229 ilçede ve aracı tek banka olan Ziraat Bankası’nın 321 şubesinde devam eden talep toplama sürecinin son haftasına girildi.

Konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası İzmir 2. Bölge Yöneticisi Hüseyin Tamer Karaman yaptığı yazılı açıklamada ‘Sadece bireysel yatırımcılara yönelik bu ürün, iki farklı seçenek sunuyor bizlere. Faizli bir getiri elde etmek isteyen yatırımcılar için “Altın Tahvili”, faizli bir getiri elde etmek istemeyen yatırımcılar için ise kira gelirine endeksli “Altına Dayalı Kira Sertifikası”. İki ürünün de vadesi 2 yıldır ve 6 ayda bir TL cinsinden kupon ödemesi/kira getirisi (6 aylık net %1,20, yıllık net %2,40) bulunmaktadır.

Vatandaşa sağlayacağı avantajlara bakarsak; Birincisi devlet güvencesinde getirisinin olması ve çalınma/kaybolma riskinin olmamasıdır. İkincisi gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılmayacaktır. Üçüncüsü vade tarihinde istenirse fiziki altın şeklinde geri ödeme seçeneği bulunacaktır. Ayrıca her zaman geri alım hakkı mevcut olup, 3 aydan sonraki geri alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. İlk 3 ayda yapılacak (90. gün dahil) geri alımlar Müsteşarlık’ın açıkladığı çerçevede %1,5 iskontolu fiyatla alınacaktır.

Peki hangi altınlar kabul edilecek? 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. Bunlar çeyrek, yarım, birlik, 2 buçukluk, beşlik ziynet ve sikke altınlar, bilezik ve kolyeler ile külçeler. Reşat altın, üzerinde değerli değersiz taş bulunan bilezik ve kolye gibi altınlar kabul edilmeyecek. Eski ve yeni tarihli altınlar arasında değer farkı olmayacaktır.

En çok merak edilen hesap işletim vb. bankacılık işlem komisyon ya da hizmet bedeli alınıp alınmayacağı konusuna gelince ürün tamamen bankacılık sisteminden ayrı olarak devlet güvencesindedir ve açık hesaplara herhangi bir komisyon alınmayacaktır.

Talep toplama süresi içinde bankaya getirilen altın miktarının alt ve üst sınırı yoktur. Teslim edilen altın karşılığında hesap cüzdanı verilecek ve yatırımcılar hiçbir kayba uğramayacaktır. Fiziki altın sadece vade sonunda teslim edilebilecek, ara dönemde talep edilir ise TL olarak ödemesi yapılacaktır. Dönem sonunda fiziki teslimat istemeyen yatırımcıların hesaplarına ise gram altın olarak yatırılacaktır.

Merkez Bankası rezervlerin güçlendirilmesi, hazinenin borçlanma araçlarını çeşitlendirmesi ve ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak adına devreye alınan yeni finansman aracı vatandaşlarımızdan büyük ilgi görüyor. Bu ilginin artarak devam etmesi bekleniyor. Altın tahvili ve Altına dayalı kira sertifikası ile ilgili detaylı bilgiler www.hazine.gov.tr ve www.ziraat.com.tr internet sayfalarında yer almaktadır’ dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz