Avrupalı Heyetten TURBEM ve +1 Kafe’ye Övgü Dolu Sözler

17 Nisan 2018 Salı, 15:16

Turgutlu’ya bir takım incelemeler için gelen 28 kişiden oluşan Avrupalı heyet Turgutlu Belediyesi’nin yapmış olduğu projelerden övgülerle bahsederek, yeni projeleri görmek ve incelemek için tekrar geleceklerini belirttiler.

Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Litvanyalı öğrenci, gazeteci, doktor, engelli vatandaş ve içerisinde kurum müdürlerinin bulunduğu 28 kişilik heyet ile projenin Türkiye ortaklığında yer alan 7 Türk öğrenciden oluşan ‘Bir Işıkta Sen Yak’ projesinin temsilcileri Turgutlu Belediyesi tarafından engelli ve gençlere yönelik olarak düzenlenen sosyal projeleri incelediler. Turgutlu Belediyesi’nin projelerine hayran kaldıklarını belirterek Turgutlu Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesindeki TURBEM ve Türkiye’deki tüm engelli gruplarının çalıştığı tek kafe olan +1 Kafe’yi ziyaret ederek gerçekleştirilen çalışmalardan dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Turgutlu Belediyesi’nin Engelli ve gençlere yönelik olarak yaptıkları çalışmaların örnek projeler olduğunu belirten Litvanya Vilnius Üniversitesi öğrencisi Egle Sechu, “Bir Işık Yak Projesi kapsamında Türkiye’de incelemelerde bulunmak için ülkemizden geldik. Burada çeşitli ziyaretlerde bulunduk ve bunlardan bir tanesine Turgutlu oldu. Projede yer alan Türk arkadaşlarımız bize Turgutlu’da yapılan ve basına yansıyan projelerden bahsetti. Bizde İzmir’de ki ziyaretlerimiz sonrasında buraya geldik. Turgutlu Belediyesi tarafından hayata geçirilen Gençlik Merkezi ile engelli vatandaşların bir hizmet verdiği +1 Kafe’yi inceledik. İlk başta projeler bize sıradan gelirken, sonradan gördük ki hem üniversiteli gençler hem de engelli vatandaşlar birlikte bir şeyler üretiyorlar ve sosyalleşiyorlar. Bu sayede engelli vatandaşlar ve diğer gruplar çok iyi bir şekilde kaynaşıyorlar. Ayrıca Gençlik merkezi üyelerinin ilçede yapmış olduğu projelerin bazılarını da yakından görme şansı bulduk. Sosyal aktivite yönünden ilçeye bir ahenk getirmişler. Bunlar bizi oldukça etkiledi. Daha iyi işler yapacaklarına da eminiz. İlerleyen tarihlerde tekrar gelerek buradaki projeleri incelemek ve ortak projelerde bir araya gelmek isteriz” dedi.

“Birlikten Kuvvet Doğdu”

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Bugün Turgutlu Belediyesi olarak Gençlik Merkezimizde Avrupa Birliği projesi olan “Bir Işık da Sen Yak” projesi kapsamında Turgutlumuzu ziyarete gelen Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Litvanya’dan 28 öğrencimizi ağırlamaktayız. Avrupa birliği bakanlığımız tarafından desteklenen proje ile ülkemize gelen tüm gençleri Turgutlu’da misafir etmekten dolayı mutluyuz. Engelli bireyleri topluma kazandırma projelerimizde Turgutlu’da eğitim veren kurum Firdevs Gürel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi ile ortak ilerlemekteyiz.

Beraber gerçekleştirdiğimiz projeler arasında en büyüğü +1 Kafe, bugün aktif olarak çalışmaktadır. +1 Kafe’de Firdevs Gürel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi’nden gelen özel öğrenciler hizmet vermektedir. Öğrenciler gruplar halinde kafede çalışmakta ve dönüşümlü olarak eğitim görmektedir. Bu sayede engelli bireylerimizi topluma kazandırmakla kalmayıp eğitimlerini de sürdürebiliyoruz. Halkımız açısından +1 Kafe’mize ziyarete gelen vatandaşlarımıza özel öğrencilerinde eksiksiz bir şekilde çalışabildiğini göstermiş oluyoruz ve önyargıları yıkmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda engel durumu fark etmeden her özel öğrencinin kafede çalışabilmesi +1 Kafe’mize Türkiye’de bir ilk olma unvanını da veriyor. Turgutlu Belediyesi’nin projeleri hakkında söyledikleri övgü dolu sözleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Onları her zaman Turgutlu’da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyarız” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz