Başkan Aydın; “Sanayicimiz ve tarımımız çok kötü durumda. Allah yardımcımız olsun”

20 Ağustos 2015 Perşembe, 18:46
Başkan Aydın; “Sanayicimiz ve tarımımız çok kötü durumda. Allah yardımcımız olsun”

Türkiye Odalar Borsalar Birliği Tarım Kurulu Başkanı, İzmir Tariş Pamuk Birliği Asbaşkanı ve Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Aydın ile TUTSO’daki makamında tarım sektörüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Tarımın günden güne geriye gittiğini öne süren Başkan Aydın: “Daha önceki yıllarda çiftçi Ziraat Bankasında başka bir yerden kredi kullanmazken, bugün yarı özel bankalardan çiftçi zirai kredi kullanma konumuna geldi. Bu neden geldi? Çiftçinin para kazanamamasından dolayı geldi. Hükümetimizin bilhassa Tarım Bakanlığımızın çok duyarsız kaldığına inanıyorum.” dedi.

Aydın yaptığı açıklamada: “Son zamanlarda tarımda büyük rahatsızlıklar meydana geldi. Ülkemizde ve Ege bölgemizde üretilen ürünlerden domates, salatalık gibi aynı zamanda biber ve üzümdeki sıkıntılar çiftçiyi zor duruma düşürmüştür. Bugün domatesin fiyatı 11 kuruştur. Yine salatalık hava sıcakları nedeniyle verim alınamadı. Yine ona keza biber bugün olmazsa olmazlardan Ege Bölgesindeki pamuktan sonra en büyük ekilen ürünlerden bir tanesi de salçalık biber ekimine başlamıştık. O da maalesef 50 kuruş gibi cüzi bir rakamla satılmaya başladı. Tabiki emtia girdilerinin yüksek olması sebebiyle, işçi maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle tarım şu an en kötü yılını yaşamakta. Biliyorsunuz son dönemlerde çiftçi her sene borcunu attırarak gitmektedir. Çiftçi çok zor durumdadır. Tarım Bakanlığımız maalesef bir önlem alamamıştır. Ekim yapılmadığı müddetçe, ürünlerimizin fiyatları açıklanmadığı müddetçe böyle bir vahim durumda tarım devam etmekte. Tabi bu da çiftçilerin zor duruma düşmesine neden olmakta. Tarım son 7-8 yıl içinde günden güne geriye gitmekte. Çiftçi sürekli borçlanmakta. Dünyanın en harika topraklarına sahip Ege bölgesindeki arazilerin %75-80’i şu anda ipotekli. Bu ipotekler ne kadar devam edecek? Yıldan yıla kötüye gittiği müddetçe tarım sektörü yok olmakta.” dedi.

Ülkenin %35’ine istihdam sağlayan bir tarıma sahip olduğumuzu kaydeden Aydın şöyle devam etti: “Yine aynı zamanda %14-15 katma değer yaratan bir tarımdan maalesef sıkıntı çok büyük. Devlet tarıma ne kadar destek verse de yeterli gelmiyor. Çünkü bizim Ege Bölgesi’nde olmazsa olmazlarımızdan iki tane ana ürün var. Bir tanesi sultaniye üzümdü, bir tanesi de pamuktu. Son dönemlerde pamuklar ekilmediği için ülkemizde ve bölgemizde büyük sıkıntı yarattı. Çünkü pamuk denge unsuruydu. Pamuğun hiçbir ürünü heba olmuyor. Çünkü çok büyük katma değer yaratan, istihdam yaratan bir ürün olmasına rağmen pamukçuluk Ege bölgesinde bitme noktasına geldi. 2000 yılında pamuk ihracat ederken bugün 2014-2015 yılında ithal eder duruma geldik, pamuğun %65’i ithal edilir duruma düştü. Bu Türk tarımının her zaman sekteye uğraması demektir. Çiftçiler için büyük zarardır. Bugün kooperatifçiler zor durumdadır, tarım zor durumdadır. Bu emtia girdilerinin yüksek olması nedeniyle, bu mazot, gübre girdileri ona keza. Biz devletten destek istemiyoruz, yeter ki emtia girdilerini düşürsün, mazottaki ÖTV’yi kaldırsın çiftçi kendi ayağının üzerinde durabilir. Bugün 11 kuruşa domates satıyorsun, fabrikacı gülerken çiftçi ağlıyor. Domatesler arazide kaldı. 11 kuruşa domates satılırsa, 45 lira işçi maliyeti olursa nerde dikim parası, nerde fide parası, nerde gübre parası, nerde mazot parası? Zaten domatesler tarlada kaldı. İnsanlar borçlarını nasıl ödeyecek? Son dönemlerde soğuk ve donun vurması sebebiyle üzümlerimiz de perişan hale geldi.” Dedi.

Sultaniye üzümünün %75’inin Manisa’da üretildiğini, şu anda rekoltenin aşırı derecede düştüğüne dikkat çeken Başkan Aydın: “Bu da çiftçi için büyük sıkıntı. Daha önceki yıllarda çiftçi Ziraat Bankasında başka bir yerden kredi kullanmazken, bugün yarı özel bankalardan çiftçi zirai kredi kullanma konumuna geldi. Bu neden geldi? Çiftçinin para kazanamamasından dolayı geldi. Hükümetimizin bilhassa Tarım Bakanlığımızın çok duyarsız kaldığına inanıyorum.  Tarım sektörü olarak çok büyük sıkıntı içindeyiz. Domates dediğimiz sanayi malı. Yani çiftçinin elinden çıkana kadar çiftçi malı, elinden çıktığında sanayi malı. Çünkü sanayiyi de besleyen bir tarım var. Bugün fabrikalar istediği fiyattan kendileri açıklıyor. Çiftçinin hiçbir hakkı yok. Çiftçi tüccarın açıklamış olduğu fiyat doğrultusunda malını vermek zorunda. Pazarlık etme gibi lüksü yok. Ben almıyorum dediğinde domates belirli bir sure içinde akan kokan bir ürün olduğu için mecburen vermek konumunda. 110 kuruşa domates yetiştireceksin, buradan para kazanacaksın, çoluğuna çocuğuna istikrar sağlayacaksın, bunlar mümkün değil. Tarım günden güne elden çıkma konumuna geldi. Bütün arazilerimiz ipotekli konumuna geldi. Bugün Ege bölgesinde %75-80 arazi ipotekliyse diğer illeri düşünemiyorum. En verimli topraklara sahip olduğumuz Gediz Havzası dediğimiz bölgede tarımın son durumu bu. 7-8 seneden beri tarım en kötü yılını yaşamakta. Tarım iflas etmiş konumdadır. Bir an önce önlem alınması, istikrar sağlanması, fiyat dengesinin kurulması çok önemlidir. Ben Ticaret ve Sanayi Odası Başkanıyım ama tarımla iştigal eden, ticaretle iştigal eden bir tarım üreticisiyim. 40 derece sıcağın altında emeğini sarf eden çiftçilerden bir tanesiyim. Tarım uygulayıcısı olarak bunları birebir yaşayan bir insanım. Ne kadar ticaretle de uğraşsak bizim diğer kökenimiz tarım. Biz tarım ülkesiyiz. Bu ülkede bu topraklarda bu şartlarda bu verimli topraklarda para kazanamıyorsak çiftçi olarak diğer illeri düşünemiyorum. Allah çiftçinin yardımcısı olsun.” dedi.

Tarım Bakanlığınca bir önlem alınması ve istikrarlı bir politikanın olmasının çok önemli olduğunu dile getiren Aydın sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Zaten biliyorsunuz son dönemlerde ülkemizde kaos yaşanmakta. Şu ana kadar hükümetin kurulmaması ticari yönden bizleri de büyük sıkıntı içerisine düşürmüştür. Dolar 3 lira rakamlara yaklaşmıştır. Zaten ülkemizdeki terör belası bizi zor duruma düşürmekte. Ülke olarak üzüntü içindeyiz. Her gelen şehidin arkasından ağıt yakma noktasına geldik. Bunlar bizim için ürkütücü bir olaydır. Hükümetin kurulmaması, istikrarın sağlanmaması sanayicimizi de zor duruma düşmesi sebep olacak unsurlardan bir tanesidir.  Siyasi parti liderlerine de burada çağrı yapmak istiyorum. Bir an önce bu hükümetin kurulması, bu halk bu irade koalisyonu emretmiştir ama hiçbir yaklaşım içinde olmayışları sebebiyle maalesef yine erken seçim. Yine hüsran yine bir gider, bu da ülke ekonomimize zararlı olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin istikrara kavuşmasını diliyorum. Tarım sektörünün daha güzel desteklenerek ufkunun açık olmasını istiyorum. Sanayicimiz ve tarımımız çok kötü durumda. Allah yardımcımız olsun.” Dedi.

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz