CHP Manisa Milletvekili Başevirgen, “Soma’nın adaleti MAHŞER gününe kaldı!

11 Temmuz 2018 Çarşamba, 16:23

301 Madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki dava neticelendi. Konu ile açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, “301 madencimizin hayatını kaybettiği, 13 Mayıs 2014 gününden bugüne sorumluların cezalandırılması için açılan davada bugün sona gelindi. Pazartesi gününden bugüne Akhisar’da Soma mağdurları ile adalet nöbeti tuttuk..

Açıklanan cezalar resmen hukuk katliamıdır. 301 kişiyi katletmenin cezasının 15 yıl olmaması gerekiyor. Ya bu hakimler hukuk bilmiyor ya da bu ülkede hukuk bırakmamışlar..

Mahkeme heyeti bugün bir hukuk katliamına imza atmıştır. ‘taksir’ nedir? Taksirle öldürme dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı bir kusurlu davranış ile “öngörmeyerek” bir kimsenin hayatına son verilmesidir. Siz bugün Can Gürkan’ın bu kazayı öngörmediğini söyleyebilir misiniz? Madende yeterli güvenlik önlemi olmayacak, gerekli planlamalar yapılmadan iş yürütülecek; maden uzun zamandır denetlenmiyor olacak; ondan sonra taksirle öldürme diyeceksiniz. Taksirden bahsetmek için bütün her şeyin usülüne uygun olması gerekiyor. Burada açık ve net bir şekilde kasten öldürme suçu işlenmiştir.

Soma’da maden kazasında 301 kişinin ölümüne neden olanlar, her bir madencimiz için sadece 6 ila 18 gün arası ceza alıyor. Bugün hukuk yok. Bugün adalet yok. Soma’nın adaleti MAHŞER gününe ka ldı!” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz