Çolak: “Vergi Yükü İstemiyoruz”

668 kez izlendi, 11 Kasım 2015 Çarşamba

-MESOB Yönetim Kurulu Üyesi Turgutlu Bakkallar Odası Başkanı Ergun Çolak: “Üzerimize Vergi Yükünün Gelmemesini Temenni Ediyoruz” Manisa’nın ilçesinde Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Turgutlu Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ergun Çolak bir basın açıklaması yaparak “seçimlerden önce vaat edilen 10 maddelik öncelikli müjde paketinde esnaf teşkilatını yakından ilgilendiren haksız rekabet karşısında alım gücü düşen […]

-MESOB Yönetim Kurulu Üyesi Turgutlu Bakkallar Odası Başkanı Ergun Çolak:

“Üzerimize Vergi Yükünün Gelmemesini Temenni Ediyoruz”

Manisa’nın ilçesinde Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Turgutlu Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Ergun Çolak bir basın açıklaması yaparak “seçimlerden önce vaat edilen 10 maddelik öncelikli müjde paketinde esnaf teşkilatını yakından ilgilendiren haksız rekabet karşısında alım gücü düşen küçük esnafımızın da yer almasını istiyoruz” dedi.

Ergun Çolak, “Esnaf ve Sanatkârların ekonominin Barometresi olduğu unutulmamalıdır. Devletimizden beklentimiz; yıllardır esnaflık yapan kişiler olarak bize çıkarılacak öneriler içinde maliyetlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Bizlere balık vermeyin, bizler yıllardır esnaflık yaptığımız için balık tutmayı biliyoruz. Bize balık tutacak ortamlar hazırlanmasını istiyoruz. Elimizde oltamız ve ağımız yok derede elimizle balık avlıyoruz, işte bu zor şartlar altında küçük esnaf hayatını güçlükle devam ettirmektedir. En önemlisi de bu öncelikli on maddenin çözümünde Esnaf ve Sanatkârlarımızın üzerine vergi yükü gelmemesini  temenni ediyorum” dedi.

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ergun Çolak, Turgutlu Bakkallar Odası Yönetim binasında düzenlendiği basın toplasında şunları söyledi: “1 Kasım milletvekilliği seçimlerini geride bırakmış bulunmaktayız. Yapılan halk oylaması sonucu halkın teveccühünü kazanan ve tek başına hükümet kurma görevini halktan alan Adalet ve Kalkınma Partisi’ni tebrik ediyoruz. Diğer siyasi partilerin de seçim sonuçlarını kendi teşkilatları içerisinde değerlendirip, ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak projelerde bir bütün olarak çaba sarf edeceklerine de hiç şüphem yoktur. 07 Haziran — 01 Kasım tarihleri arasında Esnaf ve Sanatkârlarımız belirsizliğin hat safhada olduğu süreçte ciddi zararlar görmüştür. Kredi faiz oranları ve maliyetleri aylık % 2 lere kadar ulaşmıştır. Aynı şekilde pos cihazı kullanan esnaflarımız ertesi gün kesintileri %1,00 lerden, % 1,50 ile % 2,00 arasına kadar çıkmıştır. Maliyetin yükseldiği bu süreçte esnafımızın kredi kartı ile uzun vadede malzeme alma imkânı kısalmış, 6 ile 7 taksitte alınan malzemeler 2 ile 4 taksite ve bazı durumlarda tek çekime kadar gerilemiştir. Maliyetlerin yükselmesi kâr oranlarını düşürdüğü için, toptancılar üyelerimize rahat mal alımı ve ödeme kolaylığı sağlayacak ortamı azaltmıştır. Hükümetimizden beklentimiz bir an önce ekonomik istikrarın sağlanıp esnafımızın rahat ve uzun vadede mal almaya geçecek ortamın hazırlanmasıdır. Seçimlerden önce vaadedilen10 maddelik öncelikli müjde paketinde Daha öncede defalarca bahsettiğimiz esnaf ve sanatkarlar ile ilgili bir çözüm önerisi görememekteyiz. Bizler Ahi Evren teşkilatının mensuplarıyız. Kimsenin malında, mülkünde gözümüz yoktur ve daha çok kazanmalarını temenni ederiz. Ancak ilk öncelikli 10 maddenin içerisine ek olarak esnaf teşkilatını yakından ilgilendiren haksız rekabet karşısında alım gücü düşen küçük esnafımızın da yer almasını istiyoruz. Sicil affının gündeme alınmasını, zincir marketlerin şehir merkezinde gereğinden fazla olmamasını, esnafımızın üzerinde bulunan vergi yüklerin azaltılmasını talep ediyoruz. Biz Bakkallar Esnaf Odası olarak yapmış olduğumuz araştırmada bakkal esnafımızdan alışveriş yapan her yüz müşterinin elli ya da elli beş tanesi sadece sigara ürünü almaktadır. Yaklaşık 15 yıllık süreçte tekeldeki kâr oranları % 12 ler den günümüzde %4,8 ler e kadar gerilemiştir. Cirosunun büyük bir bölümü sigara satışından oluşan esnafımız kâr marjlarının düşmesiyle vergi, KDV, stopaj-damga vergisi, kira, elektrik, su, telefon, internet, eleman ücreti, sigortası ve stopajı vb. gibi birçok ek yükle maliyetlerin artmasıyla kepenk kapatacak duruma gelmiştir. Küçük esnafın sayısı nüfus artışı göz önünde bulundurulduğunda her geçen gün kan kaybetmeye devam etmektedir. Yaklaşık her esnafımızın 10.000 TL ortalama veresiye ile çalıştığı şehrimizde (silip attıkları veresiyeler hariç ) esnaflarımızın toplamda 70 milyon TL piyasada dönen carisi bulunmaktadır. Bu da yaklaşık 25000 vatandaşımızı yakından ilgilendirmektedir.

Esnaf ve Sanatkârların ekonominin Barometresi olduğu unutulmamalıdır. Devletimizden beklentimiz; yıllardır esnaflık yapan kişiler olarak bize çıkarılacak öneriler içinde maliyetlerin azaltılması yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Bizlere balık vermeyin, bizler yıllardır esnaflık yaptığımız için balık tutmayı biliyoruz. Bize balık tutacak ortamlar hazırlanmasını istiyoruz. Elimizde oltamız ve ağımız yok derede elimizle balık avlıyoruz, işte bu zor şartlar altında küçük esnaf hayatını güçlükle devam ettirmektedir

Ve en önemlisi de bu öncelikli on maddenin çözümünde Esnaf ve Sanatkârlarımızın üzerine vergi yükü gelmemesini  temenni ediyorum” dedi.

Ergun Çolak; “Memleketimizin gelişmesine bir arpa boyu katkı sağlayacak her projeye destek vereceğimizi belirterek 1 Kasım milletvekilliği seçimlerinin Manisa’mıza ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum”dedi.

Etiketler:

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz