‘Hayatın Başında Kaskın Nerede’

15 Ekim 2018 Pazartesi, 14:10

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından bisiklet ve motosiklet sürücülerinin kask kullanımlarına dikkat çekmek amaçlı başlatılan ‘Hayatın Başında Kaskın Nerede’ projesinin tanıtımına katıldı. Tanıtım töreninde yaptığı konuşmada önemli mesajlar veren Başkan Şirin, “Trafikte olan tüm motorsiklet ve bisiklet sürücülerimizin kaskıyla seyir halinde olduğunu görebileceğimiz bir Turgutlu hayalimizin bugünden itibaren gerçeğe dönüşmesini diliyorum. Biz sizleri seviyoruz, lütfen sizler de canınızı tehlikeye atmayın, 1 metre bir yere dahi gidecek olsanız kask kullanın” dedi.

Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan himayesinde Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından başlatılan ‘Hayatın Başında Kaskın Nerede’ projesinin tanıtımı gerçekleşti. Tanıtıma Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Garnizon Komutanı Albay Kenan Peşternik, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İlçe Emniyet Müdürü Volkan Parıldar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, daire müdürleri, sivil toplum örgüt temsilcileri, siyasi parti ilçe başkanları, amatör ve profesyonel motosiklet sürücüleri ile çok sayıda vatandaş da katıldı. Heyet motosiklet sürücülerinin öncülüğünde Atatürk Bulvarı üzerinde kortej yürüyüşü ile 15 Temmuz Demokrasi Alanına kadar yürüdü. Alandaki tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. İlk olarak söz alan İlçe Emniyet Müdürü Volkan Parıldar Turgutlu’da 22 binden fazla kayıtlı motosikletin olduğunu belirterek sürücüleri kask ve ekipmanları kullanmaları için uyarılarda bulundu.

“Canınızı Seviyorsanız Lütfen Kaskınızı Takın”

Daha sonra söz alan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin “Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu ‘Hayatın Başında, Kaskın Nerede’ adlı proje tanıtım programında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Öncelikle ismiyle dahi oldukça dikkat çeken, çok önemli mesajlar içeren ‘Hayatın Başında, Kaskın Nerede’ adlı projeyi hayata geçiren İlçe Emniyet Müdürü Sayın Volkan Parıldar ve ekibini kutluyorum. Bilindiği üzere tüm Türkiye’de olduğu gibi Turgutlumuz’da da motorsiklet kullanımı oldukça yaygın. Bu oranın yüksek olmasının nedenlerinden biri trafikte kullanım açısından pratik olması. Ancak ne var ki bu pratiklik başta gençlerimiz olmak üzere her yıl binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine, sakat kalmasına neden olan kazalara davetiye çıkarıyor. Ve ne yazık ki birçoğunun sebebi kask kullanılmaması. Başımıza alınacak herhangi bir darbe hayatımızı tamamen riske atmak demek. Lütfen riske atmayın, anlık hatalar bir ömür

boyu sizin hayatınızı karartmasın. O yüzden Sevgili Gençlerimize sesleniyorum; Canınızı seviyorsanız motorsiklet ya da bisiklet kullanırken, 1 metre dahi bir yere gidecek olsanız kaskınızı takın. Kask bir aksesuar değil, sizi koruyan bir araçtır. Kasksız motorsiklete binmek, emniyet kemeri takmadan araba kullanmak gibidir. Yapılan araştırmada yaralamalı trafik kazalarının en çok evimizden 8 kilometre çapında olduğu gözlemleniyor. Bakkala giderken bile kasksız çıkmayın. Çünkü nereye gidilirse gidilsin kazanın ne zaman olacağı belli olmaz. Bu yüzden de her an kaza olabilecekmiş gibi hazırlıklı olmak gerekiyor. Diğer yandan motosiklet sürücüleri kaskı yanında taşıyorlar, kolunda taşıyorlar, kaskı bağlamıyorlar. Trafik polislerini görünce bir telaşla kask takmaya çalışıyorlar. Bunlarla ancak anlık bir rahatlama yaşanabilir, lütfen ceza-i uygulamalar için değil kendi hayatınız için önleminizi alın. Sözlerimi burada noktalarken, siz gençlerimizi çok sevdiğimizi bilmenizi istiyorum. Burada sizler için varız. Hayata adım atarkenki heyecanınızı özellikle trafiğe çıktığınızda görebiliyoruz. Aileniz de dostlarınız da sizleri çok seviyor. Kaskınızı takın, ilk önleminizi aldıktan sonra lütfen trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edin. Bir kez daha bu projede emeği geçenleri kutluyor, trafikte olan tüm motorsiklet ve bisiklet sürücülerimizin kaskıyla seyir halinde olduğunu görebileceğimiz bir Turgutlu hayalimizin yarından itibaren gerçeğe dönüşmesini diliyorum” dedi. Son olarak konuşan Kaymakam Uğur Turan’da kask kullanmaları konusunda sürücüleri uyarılarda bulundu. Ardından motosikletleri ile kaza yapan sürücüler başlarından geçen talihsiz olayları anlattı ve onlarda ekipman kullanımı konusunda sürücülere mesajlar veri. Programa katılan protokol üyelere tanıtım projesine katılım gösteren sürücülere katılım ve teşekkür belgelerini takdim ederek, kazalı motosikletlerin bulunduğu sergiyi gezdi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz