Son Dakika
21 Eylül 2018 Cuma

KAYABAŞ; “ÜZÜM ÜRETİCİSİNİN ALIN TERİNİ KİMSEYE YEDİRMEYİZ”

24 Ağustos 2016 Çarşamba, 18:17

CHP Turgutlu İlçe Başkanı Erk Kayabaş, üzüm üreticilerinin sorunları ve çözüm önerileri ile ilgili basın açıklaması yaptı. AKP İlçe Başkanı Mürşit Gedizli’nin TARİŞ ile ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalara göndermelerde bulunan Kayabaş, “CHP olarak üreticilerimizle el ele vererek sorunları yıllardır dile getirmekteyiz. Söylediklerimiz karşısında her zaman sessiz kalan AKP yöneticilerinin şimdi önerilerimizi dikkate almaya başlamaları sevindirici ama yetersizdir.” dedi.
Kayabaş’ın açıklamasında, “Bugün Mevkidaşım AKP İlçe Başkanı Sayın Mürşit Gedizli’nin yazılı basın açıklaması CHP olarak önceki dönemlerde söylediklerimiz ile paralel ifadeler olması sevindirici ama yetersizdir. Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) tarafından 14 liradan alım yapılacağının duyurulmasının ardından Fındık üreticilerinin sevinç yaşadıkları ve Manisa’nın neredeyse tüm ilçelerinde üzüm alımlarına başlanmış olmasına rağmen fiyatın TARİŞ tarafından hala açıklanmamasının çiftçileri rahatsız ettiği de doğrudur. Fakat bilmemiz gereken bir şey daha vardır. Fındık da lisanslı depoculuk uygulamasının olmasıdır. 2005 yılında yasası çıkarılan Lisanslı depoculuk neden halen hayata geçirilmemiştir?” ifadelerine yer verdi.
TARİŞ FİYATLARI 20 GÜN ÖNCE DEĞİL 1 SENE ÖNCEDEN AÇIKLAMALIDIR
Üreticilerin mağduriyetinin önüne geçilmesi için kalıcı çözümler olması gerektiğinin altını çizen Kayabaş, “İhracatçılar daha üzüm hasat edilmeden Alivre satış yöntemiyle (Genellikle tarım sektöründe, satışa konu olan mal henüz ortada yokken ve ilerideki bir tarihte alıcıya teslim koşuluyla yapılan bir tür vadeli satış işlemidir) dış piyasada oldukça düşük fiyattan satış anlaşması yapmışlardır. Eğer TARİŞ fiyat açıklamasını 1 sene önceden yapar ise İhracatçı Alivre yöntemiyle satış yaparken dünya fiyat ortalamasını baz almak zorunda kalacak böylece üzüm üreticimiz mağdur olmayacaktır.” dedi.
ÜZÜM ÜRETİCİLERİNİN BORÇLARI ERTELENMELİDİR
CHP olarak üzüm üreticisinin mağdur olmasını önleyecek politikaları her zaman söylediklerini ifade eden Kayabaş, sezon başından bu yana CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in, CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu’nun uyarılarda bulunduğunu son olarak da CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu Manisa’da üzüm bağları ve sergilerini gezerek üzüm raporu hazırladıklarını hatırlattı. Üzüm üreticileri ve çiftçilerin sorunlarına dikkat çekerek konuların her zaman yakın takipçisi olduklarını söyleyen Kayabaş, “ Mevcut hükümetin vasıfsızlaştırdığı TARİŞ, piyasadaki denge konumuna yeniden kavuşturulmalıdır. Hükümet, TARİŞ’e destek vermeli ve üzüm taban fiyatı en kısa zamanda açıklanmalıdır. Önümüzdeki yıl için, TARİŞ üzüm fiyatını daha sezon başında açıklayarak üzüm fiyatının aşırı düşmesi engellenecektir. Hükümet Üzüm üreticisinin bu sene yaşanan don olaylarını ve darbe kalkışmasını göz önüne alarak bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları Mart 2017’e kadar ertelenmelidir. Lisanslı depoculuk kanunu çıkarılmasına rağmen, 11 yıldır hala uygulamaya geçilemedi. Depolama sorununu kökten çözecek lisanlı depoculuk faaliyeti devlet eliyle yürütülmelidir. Üzüm üreticisinin depolama sorunu çözülmeli, üzümler bu depolarda sağlıklı şekilde depolanmalıdır. Çözüm bellidir; Tüm partiler, ziraat odaları, ticaret borsaları ve çiftçi birlikleri bir masa etrafında bir araya gelmesi ile oluşacak çözüm önerileri sonucu ortak aklın ortaya koyacağı uygulamalardır.

KAYABAŞ ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ ŞU ŞEKİLDE SIRALADI:

* TARİŞ devlet tarafından desteklenmeli kuru üzüm taban fiyatını hemen açıklamalıdır.
* Sofralık üzüm desteği açıklanmalı; destek tüccara değil, üreticiye verilmelidir.
* Fiyat oluşumunun olumsuz etkilenmemesi için üreticiler açığa üzüm dökmemelidir.
* Rekolte Ticaret Borsası değil, Bakanlık tarafından açıklanmalıdır.
* Geçen yıl uygulamasından vazgeçilen “Okul Üzümü, Akıl Üzümü” projesine yeniden başlanmalıdır.
*2005 yılında yasası çıkarılan Lisanslı depoculuk sistemi mutlaka hayata geçirilmelidir.
*Hükümet Üzüm üreticisinin bu sene yaşanan don olaylarını ve darbe kalkışmasını göz önüne alarak bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları Mart 2017’e kadar ertelenmelidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz