Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

KOCATÜRKLÜ ÖĞRENCİLER DÜNYANIN ÇEVRESİNİ ÖLÇTÜ

23 Eylül 2017 Cumartesi, 18:03

Özel Kocatürk Okulları Turgutlu Kampüsü öğrencileri, Edirne Yenice Ortaokulu öğrencileri ile birlikte eş zamanlı bir şekilde 2300 yıllık tarihi deneyi tekararladı.
TUBİTAK’ın desteklediği, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ nin yürütücülüğünü üstlendiği “Yaşadığım Gezegeni Öğreniyorum” projesi kapsamında gerçekleştirilen Dünya’nın çevresini ölçme etkinliği başarıyla sonuçlandı.
Eratosthenes M. Ö. 276 yılında Dünya’ nın çevresini ölçmeyi başarmış ilk insan olarak tarihe geçti. Okul Genel Müdürü Tahsin BOZKURT; “Bu başarı İskenderiye Baş Kütüphanecisi Eratosthenes’ in büyük merak, sınırsız okuma ve araştırma güdüsünün bir ürünüydü.
Eratosthenes bilime, sanata, matematiğe, geçmişe, geleceğe dair inancını koruyup, güçlendirerek bugünün bilim insanlarına ışık tuttu.
Eratosthenes kütüphanedeki papirüslerde ilginç bir bilgiye rastladı. Şöyle ki; Mısır’ da Syene kentinde 21 Haziran’ da öğle saatinde Güneş’ in en tepede olduğuna dair kanıtlara rastladı. Gölge boyu sıfıra iniyor, kuyular tam olarak aydınlanıyordu. Bu bilgiden hareketle sabırla 21 Haziran’ı bekledi. Tam bu tarihte yere dik konumda bir çubuk dikti. Gölge boyunun sıfır olmadığını gördü. Bu fark ona ve tüm bilim alemine Dünya’nın küresel olduğunu gösterdi.
Bugün Dünya’nın çevresinin 40.075 km olduğunu biliyoruz. Eratosthenes ve Kocatürk’lü öğrenciler sadece bir çubuk ile Dünya’nın çevresini, yarı çapını ve hacmini 2300 yıl önceki yöntemle, ufak bir hata payıyla hesapladılar.
Dünya’da bu organizasyonu düzenleyen ikinci merkez olan Samsun 19 Mayıs Üniversitesine, proje yürütücüsü Prof Dr Hüseyin Kalkan ve ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Deney verilerini uluslarası bir organizasyon olan Eratosthenes Experiment ile paylaşmaktan gurur duyuyoruz.
Bu çalışmalarda önderlik eden, öğrencilere refakat eden, proje danışmanlığını yapan Kocatürk Okulları Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Şenay VAROL’a ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz