Özdağ; “Kadınların özgürlüğü Türkiye’nin özgürlüğüdür”

05 Aralık 2015 Cumartesi, 10:06

Toplumsal ilerlemenin, gelişmenin ve kalkınmanın ancak toplum içerisinde sağlanacak eşitlik ile olabileceğini ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “AK Parti iktidarı olarak, kadınların sosyal ve siyasi hayata daha fazla katılmalarını, tüm insanlığın ortak kazanımı olarak görüyoruz. Unutulmamalıdır ki kadınların özgürlüğü tüm Türkiye’nin özgürlüğüdür” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilinin 81. Yıldönümünü yaptığı açıklamayla kutladı. Kadınların eğitimli, bilgili ve bilinçli olmasının toplumun da sağlıklı bir toplum olmasında önemli bir şart olduğunu kaydeden Özdağ, “Türk kadını 81 sene önce elde ettiği bu hak ile birlikte siyaset meydanında yerini almış ve bugün de gerek sosyal gerekse siyasi hayatta kendini en başarılı şekilde göstermeye devam etmektedir” dedi.

KADINLAR TÜRK TOPLUMUNUN TEMELİNİ OLUŞTURUYOR

Seçme ve seçilme hakkının Türk kadınına birçok Avrupa ülkesinden daha önce tanındığını hatırlatan Özdağ, açıklamasında “Gelişmiş dünya ülkelerine baktığımız zaman Türk kadının 81 sene önce elde ettiği bu hakkın ne kadar önemli bir kazanım olduğunu görebiliriz. Fransa, İtalya ve Belçika’nın 1940 yıllarda, Japonya’nın 1950’de,  Medeni Kanun’ları aldığımız İsviçre’nin ise 1971 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdiğini düşündüğümüzde Türk kadınının 1935 yılında elde ettiği bu kazanımın önemini hissedebiliriz. Türk kadınının eğitimli, bilgili ve bilinçli olması Türk toplumunun sağlıklı bir toplum olmasının en önemli şartlarındandır. Çünkü bizim analarımız, bacılarımız ve kızlarımız olan kadınlarımız, özelde ailenin genelde ise Türk toplumun temelini oluşturmaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ ŞİDDET VE İSTİSMARA KARŞIYIZ

“AK Parti hükümeti olarak, gerçekleştirdiğimiz icraatlarla, TBMM de çıkardığımız yasalarla kadın haklarının uygulamaya geçirilmesi adına önemli mesafeler alınmıştır” diyen Özdağ açıklamasını şöyle sürdürdü: “Türkiye açısından bir kilometre taşı oluşturan 12 Eylül 2010 Referandumunda halkoylaması ile Anayasamızda Kadınlarımıza pozitif ayrımcılık tanınması yönündeki değişiklik kabul edilmiş, kadınlarımız lehine yapılacak düzenlemelerin eşitlik ilkesine aykırı  olamayacağı güvence altına alınmıştır. Kadının özgürlüğü Türkiye’nin özgürlüğüdür. Bu konuda düzenlemeler yapan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız ve Genel Başkanımız Ahmet Davutoğlu ile kadın haklarıyla ilgili hayata geçirdiğimiz bu yeni düzenlemelere destek veren herkese  teşekkürlerimi sunuyorum. Biz AK Parti iktidarı olarak, kadınların sosyal ve siyasi hayata daha fazla katılmalarını, tüm insanlığın ortak kazanımı olarak görüyoruz. Cenneti Annelerimizin ayaklarının altında olarak gören yüce dinimizin İslam’ın bir mensubu olarak, kadınlara yönelik her türlü şiddete, ayrımcılığa ve istismara karşı olduğumuzu da bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu güzide gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin, azmin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz