Sensiz, ama seninle birlikte

25 Nisan 2018 Çarşamba, 14:57

Gazetemizin kurucusu; babamız Erdinç AKKUL’un vefatının üzerinden tam 12 yıl geçti. Acısı hala taze, özlemimiz derin. Akıp giden hayatın bize yüklediği görevleri sürdürüp gidiyoruz. Çizgimizi ve prensiplerimizi bozmadan ve sahip çıkarak.

İnsanların ölümünden sonra anılma şekilleri hayata verdikleri ile eşdeğer. Bundan 10 yıl önce babamın ölüm yıldömünde kendi deyimiyle babamın bu mesleğe kazandırdığı değerlerin en önemlilerinden birisi gazeteci yazar Vahap Dabakan’ın o günkü düşüncelerinin bir bölümünü sizlerle birkez daha paylaşmak istedim.

“Gazetecilik mesleği özveri isteyen bir meslektir. Gazetecilikte hep haber peşinde koşturursun, insanların dertleriyle, sorunlarıyla uğraşırsın. Bazen, akan bir su gibi, bazen de uçan bir kuş gibi, yönünün nereye gideceğini tayin edemezsin. Araştıracağın haberin peşinden, bir bakmışsın akıntıya kapılmış sandal gibi sürüklenirsin. Bir de bakmışsın mavi bulutların arasında, haberci kuşu gibi veya posta güvercini gibi kanat çırparak süzülürsün, engin denizleri, yüksek dağları aşarsın, aşarsın ama zaman geçer su gibi akar akar gider.

Gazeteciliğe başlayalı kocaman bir 37 (bugün 47) yıl geçmiş aradan, beni gazeteciliğe başlatan Manisa’nın Turgutlu ilçesindeki ‘Yeni Turgutlu Gazetesi’nin’ sahibi Erdinç AKKUL elimden tutup, gazeteye çocuk köşesi yazmamı istemişti. Başladım, daha sonra bunları haberler izlemeye başladı.  Bir zaman sonra Erdinç AKKUL ustamın teşvikiyle Ulusal gazetelerin Turgutlu muhabirliğini yapmaya başlamıştım. THA muhabirliğini yapıyordum. Lise yıllarından sonra Üniversite yılları başlıyordu. İzmir’e göçmüştük. İzmir’de THA (Türk Haberler Ajansı) gece editörü Kadir Kestaneci benim her gece ajansta çalışmamı istedi. Taşradan gelen genç bir gazeteci olarak Ulusal basında çalışmaya başladım.”  şeklinde akıp giden ve “Değerli gazeteci ustamı ebediyete uğurladık. Tıpkı sel sularına kapılmış bir sandal gibi sürüklenip gidiyordu. Sanki onsuz bulutlara kanat çırpan posta güvercini gibiydi.” sona eren yazısı için değerli Vahap Dabakan ustama bir kez daha düşünceleri için teşekkür ediyorum.

İnsanların çocuklarına bırakacağı en büyük mirasın dürüstlük ve ilkeli bir yaşam olduğunu her geçen gün biraz daha hissediyorum. Tıpkı, geçtiğimiz senelerde bir kuruma aday olduğumda 1972 senesinde ölen dedem bisikletçi Miço Hüseyin’in ve Gazeteci Erdinç Akkul’un ismi ile bana oy verenlere şahit olduğum gibi. Onun içindir ki; en büyük çabam benim de çocuğuma  böyle bir isim bırakabilmek. Onların bize verdikleri bu en önemli mirası bir sonraki kuşaklara aktarabilmek.

Tam 51 yıldır yaşayan bir kardeşimiz daha var bizim. O da “Yeni Turgutlu Gazetesi”. Tarihe mektup yazan, gelecekte çocuklarımızın geçmişi görebilecekleri mektuplar yazıyoruz aslında hergün. Nur içesinde yat babacığım. Topluma ve mesleğe kazandırdığın insanlar senin prensiplerin ile çalışmaya devam ediyorlar…

Sertaç AKKUL – Yeni TURGUTLU Gazetesi İmtiyaz Sahibi

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz