TEMA Vakfı Manisa İl ve İlçe Temsilcilikleri Saha Koordinasyon Toplantısına Katıldı

16 Ağustos 2018 Perşembe, 13:40

Manisa Tema il ve ilçe temsilcileri TEMA Vakfı’nın her yıl İstanbul’da düzenlediği Saha Koordinasyon Toplantısı’na katıldı. Toplantı “Umut Yeşertiyoruz” sloganı ile 9-12 Ağustos 2018 tarihlerinde İstanbul Özyeğin Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Toplantıya ülke genelinden il, ilçe, semt, mahalle temsilci ve yardımcıları, gönüllüler, üniversitelerdeki Genç Tema temsilcileri ile vakfın yönetim kurulu, üyeleri ve çalışanları katıldı.

Toplantıya Manisa TEMA İl Temsilcisi Sezgin SÜNER, İl temsilci yardımcıları İlknur SÜNER ve Volkan KAZ, Salihli İlçe Sorumlusu İbrahim ATEŞ ve yardımcısı Derya KAZ, Demirci İlçe Sorumlusu Süheyla COŞAR ve yardımcısı Sermin BİLGİN, Alaşehir İlçe Sorumlusu Mehmet ACAR, Akhisar İlçe Sorumlusu Halime TANRIVERDİ, Turgutlu İlçe Sorumlusu Ayla YÖNET ve yardımcısı Belgin KARACA, Yunus Emre İlçe Sorumlusu Aral Davut ESERLİ ve yardımcısı Nurullah TEMUR katıldı. Toplantı öncesi Yalova’da bulunan Hayrettin KARACA ve Karaca Arboretum’u ziyaret eden ekip Toprak Dede ile sohbet etme şansı buldu.

Toplantı Haberci Coşkun Aral’ın “İnsanın Dünyası, Dünya’nın İnsanı” sunumu ile başladı. TEMA Vakfı Genel Müdürü Oben Akyol vakfın eğitim projeleri hakkında bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan yeni protokolü ile savunuculuk hizmetleri, ağaçlandırma çalışmaları ve gönüllülük çalışmalarından bahsetti.

TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç 2017-2018 dönemini, 2018-2019 yılının hedefleri, çalışmalar hakkında bilgi verdi. TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, “ekolojik okuryazarlık ve doğa eğitim, verimlilik değerlendirme sistemini anlattı. Tüketerek değil koruyarak dünyanı kurtarabiliriz” dedi.

Umut Yeşerten Örnekler bölümünde illerde uygulanan başarılı projeler anlatıldı. Bunlardan en göze çarpanlar plastik poşete yerine kendi çantasını yapma projesi, deniz altı ve deniz üstü çöp toplama, 5000 bez poşet dağıtımı, Damla Damla Sevgi, doğa için pedalla,  Tekirdağ termik santrale karşı savunuculuk çalışmaları uygulamaları anlatıldı.

Prof. Dr. Selçuk R. Şirin hayalindeki Türkiye’den bahsetti. Hayalindeki 1 milyon kitap, doğan çocuklara kitap, her mahalleye anaokulu, erken çocukluktaki eğitime yapılan yatırımın ne kadar karlı olacağı ve tatilde öğrenme seferberliği konularına değindi.

Prof. Dr. Erhan Akça toprak bozulumu ve sürdürülebilir tarım konularında konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanlığı Proje Birimi Sorumlusu Songül Koçer; TEMA-MEB arasında yapılan yeni protokolü anlattı. Yeni protokolün kapsamının geniş olduğu ve okullarda doğa eğitimi konusuna daha fazla önem vereceklerini belirtti.

Selin Selamet; liderlik üzerine konuşma yaptı. Teknolojinin ve insanın gelişimi, başarılı olmak için nelerin yapılması gerektiği, ekibi ile başarıya imza atan kişinin lider olduğu, doğru ile gerçeğin ayrımı konularına değindi.

Dr. Özgür Bolat ise mutluluk ve başarı arasındaki ilişkiden bahsetti. İnsanı mutlu eden etmenleri anlattı.

Atölye çalışmalarında ise çocuklarla doğa eğitimi, iklim değişikliği, toprak koruma kurulları, verimlilik değerlendirme ve ekip oluşturma, sosyal medyada yeni uygulamalar konularında katılımcılara bilgiler verildi.

Prof. Dr. Gürkan Semiz’in doğadan dersler konusunda bilgilendirme yaptı.

Toplu fotoğraf çekimi, yıl boyunca çekilen en güzel fotoğrafların sunumu, proje panayırında en güzel projenin seçimi, en güzel poster tasarımı seçimi ve seçilen eserlere ödüllerin verilmesi ile toplantı devam etti.

Dört gün süren toplantı Kurucu Onursal Başkanlar Hayrettin Karaca ve Nihat Gökyiğit’in mesajlarının izlenmesinin ardından Genel Müdür Oben Akyol ve Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç’ın genel değerlendirmesi ile sona erdi.

Turgutlu İlçe Sorumlusu Ayla YÖNET ve yardımcısı Belgin KARACA; “Toplantıya katkısı olan herkese buradan teşekkür etmeyi bir borç biliriz” dediler.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz