Son Dakika
21 Eylül 2018 Cuma

-Turgutlu’da 24 Mahalle Karantina Altında

04 Ağustos 2016 Perşembe, 13:49

-Turgutlu’da 24 Mahalle Karantina Altında
Manisa’nın Turgutlu ilçesinde bir ihbarı değerlendiren Turgutlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ‘sığır çiçeği’ hastalığı nedeniyle 24 mahalleye hayvan giriş çıkışlarını yasaklayarak karantina uygulamasına başladı.
24 Temmuz 2016 tarihinde İlçenin Karaköy Mahallesinde bulunan bir işletmeden gelen ihbarı değerlendiren Turgutlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Karaköy mahallesinde bahse konu işletmeden kan örnekleri alıp gerekli analizlerin yapılması amacıyla ilgili laboratuvara gönderip , 01Ağustos 2016 tarihinde laboratuvardan gelen analiz sonucunun pozitif çıkmasıyla birlikte Turgutlu’da ilk kez Karaköy Mahallesinde Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığını (LSD) tespit etti.Halk dilinde sığır çiçeği denilen sığırların nodüler ekzantemi (LSD) hastalığının görüldüğü işletme, yerleşim yeri veya bölgeyi içine alacak 3 km yarı çapındaki alanın koruma bölgesi, koruma bölgesini de kapsayacak 10 km yarı çaplı alanında gözetim bölgesi olarak ilan edilmesine, hastalığın hızlı yayılma riski olduğu için koruma ve gözetim bölgelerinde karantina tedbirleri uygulanarak hayvan ve hayvansal ürün hareketlerinin durdurulmasına ve hastalık çıkan mihrakın 10 km yarı çapındaki alan içerisine giren Karaköy, Kuşlar, Kabaçınar, Hacıisalar, Yunusdere, Ören, Güney, Dağyeniköy, Ayvacık ve Karaoluk mahallelerinde de karantina tedbirlerinin uygulanarak hayvan ve hayvansal ürünlerin giriş ve çıkışına kapatılması sağlandı.
Yine ilçede 20 Temmuz 2016 tarihinde Akçapınar Mahallesinde bulunan bir işletmeden gelen ihbarı değerlendiren Turgutlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Akçapınar’da bahse konu işletmeden kan örnekleri alıp gerekli analizlerin yapılması amacıyla ilgili laboratuvara gönderip , 26 Temmuz 2016 tarihinde laboratuvardan gelen analiz sonucunun pozitif çıkmasıyla birlikte Akçapınar Mahallesinde de Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığını (LSD) tespit etti.
Hastalık çıkan mevkiinin10 km yarı çapındaki alan içerisine giren İlçenin Akçapınar , Dalbahçe, Yayla, Kurudere, Bozkır, Sivrice, Derbent, Avşar, Urganlı, Yeniköy, Musacalı, Ergenekon ,Osmancık ve Sarıbey mahallelerinde de karantina tedbirlerinin uygulayarak hayvan ve hayvansal ürünlerin giriş ve çıkışına kapatılmasına karar verildi.
Turgutlu Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Musa Çallı yaptığı açıklamada; “Bölgemizde Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığına karşı aşılama çalışmaları , eğitim faaliyetleri ve hastalık yönünden işletme denetimleri rutin olarak Müdürlüğüz ekiplerince yapılmaktadır. Sığırların Nodüler Ekzantemi Hastalığı İhbarı Mecburi Hayvan Hastalıklarından olup, 2014 yılında tazminat ödemesi kapsamına alınan hayvan hastalıkları arasına alınmıştır.
Sığırlarda bu hastalık nedir, nasıl bulaşır, belirtileri, tedavi ve koruma yöntemleri nelerdir?
Sığırların viral bir hastalığıdır ve deride tipik olarak nodül (yumru) ile karakterizedir. Genellikle sineklerin bol olduğu yağışlı yaz ve güz aylarında görülür. Ülkemizde şimdiye dek görülmeyen bu hastalığın asıl adı “Sığırların Nodüler Ekzantemi” dir. Ülkemizde halk arasında “Sığır Çiçek Hastalığı” veya “Sığırlarda Yumrulu Deri Hastalığı” olarak bilinir.
Hastalıktan korunma için iki yöntem vardır. Birincisi sineklerle mücadele, ikincisi ise aşılamadır. Hastalıkla mücadelede en önemli yol aşılamadır. Öncelikle hastalığın bulaşma riski yüksek alanlarda olmak üzere tüm büyükbaş hayvanlar aşılanmalıdır” dedi.
Çallı; “karantina aşamasında gerekli müdahaleleri ekiplerimiz yapacak ve son hastalık görülmesinin ardından bir aylık zamanın ardından karantina işlemi sona erecek” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz