Yasa Dışı Avcılıkla Mücadele Kapsamında Bilgilendirme Toplantıları Devam Ediyor…

15 Şubat 2018 Perşembe, 10:06

Sürdürülebilir av ve yaban hayatı için av ve yaban hayvanlarının doğal yaşam ortamlarını birlikte korumalıyız, geliştirmeliyiz, avlanmalarını kontrol etmeliyiz.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Manisa İl Şube Müdürlüğü bu amaç için İlçe Jandarma Komutanlıklarıyla bilgilendirme toplantıları düzenliyor. Karşılaşılan sorunlarla ilgili karşılıklı bilgi alış verişinde bulunuluyor.

2003 yılına kadar avcılık 5 yıllığına verilen Av tezkereleri ile yapılırdı. Yapılan yeni düzenlemelerle günümüzde tezkere ve ruhsat biribirinden ayrıldığı gibi avcı olmak ile tüfek sahibi olmak da birbirinden ayrıldı. Avlanmak için şahısların kursa gitmesi ve Avcı Eğitim Sertifikası alması gerekiyor.

Bugün avcılık yapanlar; Kara Avcılığı, Orman, Su Ürünleri, Milli Parklar ve Çevre Yasalarının sorumluluğunu aynı anda bilmesi gerekiyor.

Kaçak avlanma ile mücadelede ise; av koruma görevlilerinin öncelikli paydaşı olan İlçe Jandarma Komutanlıklarında bilgilendirme toplantıları yapılıyor. Toplantılarda, avcılık için düzenlenen belgeler, tüfek kontrolü, av hayvanı kontrolü, av yapılan yerin yasak saha olup olmadığı(AVBİS sınırları kontrolü), avlanmada yasaklanan araç-gereçler gibi benzeri konuların detayları hakkında bilgilendirmeler yapılıyor. Açıklanması gereken konular karşılıklı görüşülüyor.

Manisa’da Soma Jandarma Komutanlığı ile başlayan toplantılar diğer İlçelerde de devam edecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz